Sağlık Rehberi

Genel Cerrahi

Ses Telleri


Yazar: Op.Dr. Kayıhan Çağlar

Yayın Tarihi: 07 08 2023

İntraoperatif Sinir Monitörizasyonu (IOSM), laringeal sinir fonksiyonlarının sinir uyarımı ile oluşturulan EMG kayıtlarının takibidir. Laringeal sinir, beyin ile boğaz arasındaki bağlantıyı sağlayarak konuşma ve yutkunma görevini üstlenir.


SES TELLERİ

İntraoperatif Sinir Monitörizasyonu (IOSM), laringeal sinir fonksiyonlarının sinir uyarımı ile oluşturulan EMG kayıtlarının takibidir. Laringeal sinir, beyin ile boğaz arasındaki bağlantıyı sağlayarak konuşma ve yutkunma görevini üstlenir. Bu yöntemde; öncelikle laringeal sinir bulunur, sinir ve komşu dokular uyarılır ve çalışma alanındaki sinir ve dalları ortaya çıkarılmaya çalışılır. Total Tiroidektomi ameliyatı, tiroid bezinin bir veya her iki taraftan tüm vücuttan çıkarılmasıdır. En önemlisi laringeal sinir rekürren laringeal sinir (HBS-ses siniri), anatomik olarak başı devam eden göğüsten kaynakları uzaklaştırmak için vagus siniri, tekrar karın içine girer. boyun.Ardından ses teli (ses teli) uyarısını yakından takip ederek solunum tüpü, yemek borusu ve tiroid bezini yakından takip eder. Ses telleri; Hava tamponunda yer alan, yanlara açılıp kapanan, nefes alan ve titreşim veren fonksiyonel bir yapıdır. RLS'nin yan etkisi tiroid cerrahisinin en ciddi komplikasyonlarından biridir. Sinir hasarı tek taraflı ise problemler ortaya çıkar. yüksek karakter değişikliğinden ses gevşekliğine kadar değişen durumlar ortaya çıkabilir. Bilateral hasar gelişimi durumunda; Ameliyat bitiminden sonra ses ve nefes almadan hava yoluna delikli tüp takılması için trakeostomi gerekebilir. Ameliyattan sonraki altı ay içinde düzelme ile bu istenmeyen durumların geçici olduğu anlaşılır. Bu durum sonrasında da devam ediyorsa; hastada sorunun ömür boyu devam edeceği düşünülmelidir. Bu sorunlar kişinin hem sosyal ve iş hayatını hem de psikolojik durumunu etkileyerek genel yaşam kalitesini bozabilmektedir. Özellikle iş hayatında sesini kullanan bireylerde yaşam (seslendirme sanatçısı, öğretmen, büro çalışanı vb.), ses ile ilgili problemlerin ön plana çıkmasına neden olabiliyor. Kalıcı HBS yaralanma oranları çeşitli dizilerde yüzde 0,4 ile 4 arasında değişiyor.

Kalıcı hasar riskinin yüksek olduğu belirtiliyor. ikincil girişimlerde, özellikle tekrarlayan ve artık doku için yüzde 20'ye kadar. IOSM, ameliyatın daha hızlı ama daha güvenli yapılmasına katkı sağlar. Cerrahi ekibin sürekli görsel ve işitsel uyarımı, cerrahi tekniğin daha dikkatli uygulanması açısından olumlu geri bildirim oluşturur. Aynı zamanda sinir bölgesinin tespit edilmesini sağlar, Gözle görülür fakat fonksiyonel olarak hasarlı olduğu belirlenen sinir tamiri ve aynı zamanda sinir onarımı.Ülkemizde maliyeti artıracağının tahmin edildiği durumlarda ve SGK tarafından ödenmemesi nedeniyle tiroidektominin zor olduğu durumlarda İOSM kullanılmaktadır.Bunlar; Tiroid karsinomu, lenf nodu tutulumu, Graves hastalığı, Hashimoto hastalığı, göğüs arkasında yatan büyük guatrları, çoklu tiroidektomileri, uzun süreli radyoterapi yardımlı guatrları, ameliyat öncesi ses teli bozuklukları veya kaybı, kısa boyun ve obez fiziksel özellikler ve anatomik varyasyonları olan hastalardır.

Daha Fazla Oku